WARTO PRZECZYTAĆ
   | modyf: WN 2021-02-2, 10:58 | 18596 odsłon
serwiszglossie

Sztuka ścigania się w deszczu

"Poznaj psa, który pokazał światu, jak być człowiekiem"

Autor : Garth Stein 

"Przejmująca, lecz zarazem zabawna i podnosząca na duchu historia o rodzinie, miłości, lojalności i nadziei. Urzekające spojrzenie na absurdy ludzkiego życia z punktu widzenia psa.

Enzo różni się od innych psów. Jest filozofem z niemal ludzką duszą (i obsesją posiadania przeciwstawnych kciuków). Wszystkiego, co wie, nauczył się z telewizji i uważnego słuchania słów swojego pana, Danny`ego Swifta. Dzięki niemu Enzo rozumie ludzi. Wie, że w życiu, podobnie jak w wyścigach samochodowych, nie zawsze chodzi o to, by przejechać jak najszybciej.

Czas po utracie żony staje się dla Dann`ego wielkim wyzwaniem. Jego kariera wisi na włosku, a rodzice zmarłej żony chcą odebrać mu prawa rodzicielskie do córki. Enzo zawsze wspierał i pocieszał swojego pana, nawet w najgorszych momentach. Ten pies zrobi wszystko, by uratować rodzinę."

WN

Księżniczka z lodu

       Pierwsza część fantastycznej oraz wciągającej sagi szwedzkiej pisarki  Camilli Läckberg. Jest to powieść kryminalna łącząca w sobie również elementy powieści obyczajowej.

Akcja książki rozgrywa się w niewielkiej miejscowości na zachodnim wybrzeżu Szwecji, gdzie pewnego dnia w jednym z domów znaleziono zwłoki młodej kobiety. Wszystko wskazuje na samobójstwo: podcięte żyły, śmierć w wannie po brzegi wypełnionej wodą. Jednak coś co pozornie wygląda na samobójstwo, wcale nim nie jest. Czy prywatne śledztwo przyjaciółki ofiary, Eriki Falck oraz miejskiego policjanta Patrika Hedströma  wskaże mordercę?

“Najgroźniejszy jest ten, który nie ma już nic do stracenia“

Wybitna, wciągająca powieść kryminalna trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Ciekawe tło obyczajowe, intrygujący wątek kryminalny, barwni bohaterowie i lekki przystępny język. Mimo, iż książka nie mrozi krwi w żyłach i jest w niej więcej wątków obyczajowych niż kryminalnych to uważam, że jest  godna polecenia na jesienne, chłodne wieczory przy kubku ciepłej herbaty.

Ewelina Tywoniuk IIIA


Jutro

"Jutro" australijskiego pisarza Johna Marsdena to cykl siedmiu powieści młodzieżowych. Seria przedstawia inwazję obcego mocarstwa na Australię z perspektywy grupy nastolatków, która w tym czasie przebywa na biwaku w pobliskich górach. Młodzi ludzie na wieść o okupacji ich ojczyzny zaczynają prowadzić partyzancką walkę z wrogiem. Czy uda im się uwolnić zakładników  rodzinnego miasteczka, w tym ich rodziny? Dowiecie się, gdy przeczytacie.

Lekki styl pisania autora oraz świat opisywany z perspektywy uczestnika wydarzeń, czyni czytanie tej serii przyjemniejszym. Do przeczytania "Jutra" zachęca również opis przeżyć bohaterów, którzy są w naszym wieku, co sprawia, że problematyka jest jeszcze bardziej przystępna nastoletniemu czytelnikowi. Do przeczytania "Jutra" zachęcam jednak nie tylko uczniów, lecz także nauczycieli.

“Jutro, nie ma już żadnych zasad”

Paulina Kutkowska III A

 

Pogromca lwów

Camilla Lackberg, to jedna z najsławniejszych szwedzkich, i nie tylko, autorek powieści kryminalnych. Co ciekawe - urodziła się w tej samej miejscowości, o której pisze w swoich książkach, czyli we Fjallbacke. Akcja w książce rozpoczyna się szybko, bo już od pierwszych stron. Półnaga dziewczyna wybiega na jezdnię, wpada pod pędzący samochód i ginie na miejscu. Wezwanie na miejsce wypadku otrzymuje Patrik Hedstrom, kiedy okazuje się, że feralna dziewczyna to Victoria, która zaginęła cztery miesiące temu wracając do domu ze szkółki jeździeckiej...Miłym zaskoczeniem podczas czytania było to, że nie jest to zwykła powieść kryminalna, ograniczająca się do krwi, pościgów i spektakularnych akcji, ale zawierająca elementy ludzkiej natury, zachowań i relacji między ludźmi. Bohaterowie nie przykładają dużej wagi do nowinek technicznych w celu rozwiązania zagadki, tylko kierują się ludzkim postępowaniem i motywami. Narracja jest prowadzona w przystępny i prosty dla czytelnika sposób. Tytuł Pogromca lwów to rozwiązanie zagadki, jednak trzeba przeczytać całą książkę, żeby to zrozumieć. Autorka ukazuje czyny popełniane przez niektóre osoby jako działania osoby poprzedniej i w ten sposób powstaje efekt domina, który prowadzi do tragedii.

Podsumowując - książkę Camilli Lackberg ,,Pogromca lwów'' uważam za, jak do tej pory, najlepszą powieść kryminalną, którą udało mi się przeczytać. Autorka nie trzyma się sztywnych schematów kryminałów, tylko przekształca to na swój sposób, co daje dobry efekt.

“Z klapkami na oczach życie jest znacznie znośniejsze.''

 

Róża Kragiel I B